Ai carte, ai parte – de târguri!

Mie-mi plac târgurile de carte pentru că reușesc să găsesc volume la super preț (d’oh!), pentru că sunt și workshopuri/prezentări/lansări/dezbateri care însoțesc târgul, pentru că dai nas în nas cu oameni pe care-i știi doar de după cuvinte (bloguri sau cărți), pentru că pot să trec cu degetul arătător pe cotoarele cărților de pe rafturi și să le simt textura. La kilipirim merg din anul întâi, final frontier mă va scoate puțin din zona de confort. (more…)

Împreună pentru educație – Forumul pentru dezvoltare durabilă și antreprenoriat

Unul dintre indicatorii care arată nivelul de dezvoltare al unei economii este gradul de cooperare dintre mediul academic, guvern și mediul privat. Astfel, în țările dezvoltate acesta este foarte ridicat existând o strânsă colaborare între acești factori.

Cred că știm deja de ce unul dintre motivele pentru care România nu se află în lista țărilor dezvoltate, nu-i așa? (more…)