educatie planuri studlife
Mai ai chef și de master?
Probabil că mulți absolvenți de facultate (ciclu de licență) s-au întrebat dacă mai are rost să se înscrie și la masterat după. Mai ales dacă se numără printre norocoșii care au reușit să se angajeze imediat după absolvire. Parcă vrei o pauză de-un an, parcă ți se pare că nu mai ai timp și de asta, parcă ți-e bine cu jobul pe care-l ai doar cu licența. (more…)
BLOG feminism
Ne-poveștile din jurul nostru
Mă vede de la distanță și mă măsoară din cap până în picioare. Nu contează dacă am tocuri sau pantofi bărbătești, fustă sau blugi. Când mă apropii mă privește și mai atent și-și mișcă puțin buzele. Apogeul ajunge când scoate pe gură “ce faci, gagica?/singurică, frumoaso?” sau doar simple fluierături. (more…)
BLOG
Pe munte, în cuplu
Eu am fost doar pe munte, nu și în cuplu :)) Deci, weekendul trecut am fost pe munte, în cadrul unei aventuri pe nume HikeFest, de la ASLS. Traseul mi-era cunoscut – un munte de rai, despre care am mai Read more…
BLOG ganduri bete studlife
Bucureștiul – orașul care te pregătește pentru viață
În București nu ai vreme să copilărești. Ai ajuns aici pentru că sunt multe oportunități. De carieră, de dezvoltare personală, de găsit perechea? Nu știu, așa mi-au zis și mie unii acum 3 ani de zile și uite că tot aici am rămas. (more…)
BLOG blogging
After-Webstock2014
Pentru impresii generale, vă recomand să urmăriți pe twitter părerile tuturor. E amuzant cum mereu spunem că pe twitter nu se întâmplă nimic, însă la conferințe mereu ne întoarcem pe platformă să comentăm de una alta. (more…)
BLOG
Plutesc de la birou în concediu
La câțiva pași de biroul meu, pe strada Academiei, la nr.13 este o galerie de artă la care merg uneori în pauzele de masă, îi spune Elite Art Gallery. Până acum, am prins două expoziții de pictură și grafică, ambele colecții care reuneau diferiți artiști cu același subiect: (more…)
BLOG educatie master
Masterat de Social Media & Marketing Online
Despre alegerea să da sau să nu master anul acesta a fost o mare dezbatere pentru mine primăvară-vară asta. Însă acum să scriu despre cum am ajuns să dau la Masteratul de Social Media și Marketing Online.
După 3 ani de FLLS și aflat prea multe informații administrative legate de Universitatea din București, lucruri cu totul care mă enervau când vedeam cât de mult încurcă, am zis că trebuie să plec la altă universitate. Și am auzit eu că la SNSPA curge lapte și miere și că acolo e raiul pe pământ în ceea ce privește condițiile pentru studenți. (more…)
Călătorii
Decât să te plângi de ploaie, mai bine caută curcubeul dublu
Cu vreo lună în urmă, am ajuns în Londra. Plimbarea a fost în interes de serviciu, însă în cele 6-7 zile am apucat și să vizitez orașul, să îl descopăr dincolo de tot ce se spune despre el. Plecasem fără vreun plan, fără așteptări, si am fost foarte plăcut surprinsă.

