Cu cât mă plimb mai mult prin alte țări, cu atât mai mult apreciez România. Un motiv în plus este că această țară e o destinație extraordinară de vacanță în ciuda politicilor publice. De cele mai multe ori, inițiativele private și oamenii de rând fac să fie bine, cu intervenții punctuale de la instituții în anumite locuri.
- Mâncarea românească – în ciuda micilor și jumărilor, preparatele locale pot fi mult mai diverse. Am scris despre PLG-uri și cum poți găsi meniuri dedicate pentru diferite regiuni. Dar chiar și la restaurante normale, găsești pește, supe, preparate vegetariene (marcate de post). Plus că, mai ales în București, sunt multe locuri și din gastronomii diferite, unde mănânci bine.
- Poți plăti cu cardul aproape peste tot. De la autobuz în capitală la bilete de intrare la un muzeu sau kurtos în Ținutul Secuiesc, merge cu cardul. În cel mai rău caz, transfer pe Revolut. Sunt extrem de puține locuri care mai sunt cash only în ziua de astăzi – și acolo poți să faci puțin scandal pentru că, teoretic, toți comercianții trebuie să accepte plata cu cardul începând de anul acesta.
- Ca străin, e ușor să comunici. Foate mulți români știu engleză cel puțin de bază. La care mai pui spaniolă, italiană, franceză, chiar germană în Transilvania. și dacă nu iese nici asta, îți gesticulează până înțelegi sau sună un prieten care știe engleză.
- Natura este extrem de diversă. Știu că e un clișeu pe care l-am învățat la școală, dar țara asta are și munți, și mare, deltă și râuri, de toate. Păcat doar că nu o apreciem noi mai mult și nu avem mai mare grijă de ea, în loc să o luăm de bună.
- România este sigură și nu sunt țepe de turiști. Probabil că castelul Bran și este singura țeapă – tourist trap complet – unde găsești lucruri la suprapreț aduse multe pe vapor. Însă altfel, România este o țară sigură de vizitat, nu trebuie să mergi cu frică pe stradă, nici măcar ca femeie.
Sigur că mai sunt o grămadă de lucruri de rezolvat. Bucureștiul este acum un șantier deschis. Trenurile abia merg și abia există rute pe care să te bazezi. Corupția și impostorii din instituțiile publice își lasă amprenta pe multe lucruri, mici și mărunte care îți pot strica o vacanță.
Dar cu toate acestea, e o țară care va primi foarte mulți turiști în următorii ani. Haideți să facem o impresie bună și noi 🙂
0 Comments